info@silversunsaddlery.com +420 721 234 081


Dobře padnoucí uzdečka je pro koně pohodlná a umožňuje jezdci jemně a efektivně předávat pomůcky.  Hlava koně je plná citlivých anatomických struktur, které jsou úzce propojené se zbytkem těla, a proto nepadnoucí nebo špatně nastavená uzdečka nejen způsobuje koni nepohodlí, ale také může mít vliv na jeho pohyb

Během přibližně dvouhodinové konzultace  přímo u vás ve stáji zhodnotím napasování a stav vašeho současného uždění , a pomohu vám najít ideální řešení v rámci vámi stanoveného rozpočtu. 

Při pasování uždění zohledňuji anatomii konkrétního koně, velikost a design stávající uzdečky, i chování koně při nauždění. Beru v potaz také další faktory, které s užděním souvisí jako je výběr udidla, zdravotní stav a kondice koně, stupeň výcviku, a zaměření jezdce a koně.

Při konzultaci uplatňuji své znalosti ohledně správného napasování uždění s ohledem na anatomii koně, a zároveň znalost jednotlivých designů, jejich funkce a působení, a také vlastností používaných materiálů a výrobních postupů. Zúčastnila jsem se kurzů pasování uždění Introductory Bridle Fitting Course Qualified Bridle Fitting Course ve Vellké Británii, které pořádá The Society of Master Saddlers, a nyní si dělám navazující kvalifikaci. Dále jsem absolvovala kurz o udidlech Certificate in Equine Bits and Bitting od Neue Schule Academy. Také si dělám kurz Certified Equine Ergonomist od kanadské Saddlefit4Life Academy, který se zaměřuje na zhodnocení napasování sedla koni i jezdci. 

Jak to probíhá? 


Přijedu za vámi do vaší stáje a prokonzultuji s vámi, co vašeho koně může trápit. Obeznámím se s jeho zdravotním stavem, kondicí, zátěží/ tréninkovým plánem a dalším vybavením, abych měla přehled, co může mít vliv na napasování uzdečky a celkově pohodlí koně, nebo mít podobné projevy jako nepadnoucí uždění. 
Poté systematicky zhodnotím, nastavení a napasování stávajícího uždění na koni. Napasování vyhodnocuji na základě anatomie vašeho koně i velikosti a designu jeho uzdečky. Orientuji se nejen podle rozměrů hlavy koně, ale i umístění konkrétních anatomických struktur, které jsou pro pohodlné napasování uzdečky důležité. Samozřejmostí je i kontrola stavu současného uždění z hlediska bezpečnosti k používání.

Na základě toho vám navrhnu vhodné řešení:


V případě, že vaše uzdečka potřebuje jen drobné úpravy (jako je například zkrácení lícnic, atp.), ráda tyto úpravy provedu. Pokud je vhodné některý z dílů uzdečky vyměnit za jiný design nebo velikost, poradím vám, co budete potřebovat, nebo vám mohu potřebné náhradní díly vyrobit. V případě, že potřebné změny na současném uždění nejsou možné, nebo by se nevyplatily, a je tak nutné pořízení nové uzdečky, poradím vám s výběrem (co se týká designu i přesných rozměrů) a případně mohu koně oměřit na uždění na zakázku. Pasování je běžnou součástí zakázkové výroby, a tak když po pasování následuje objednávka uzdečky na míru, je tato konzultace zdarma.

Konzultace napasování jedné uzdečky trvá přibližně hodinu a půl.
Cena pasování je 600 Kč za koně + cestovné 11 Kč/ km (dle počtu km z mé dílny k vám do stáje). V případě více zájemců v jedné lokalitě nebo v blízkosti trasy je možné sdílet náklady na cestovné.


Máte zájem o pasování uždění? Kontaktujte mě